En «flekkete» bibel?

Publisert 08. September 2026

En bokhandel ville levere en del bøker til makulering på grunn av skader på dem. En av bøkene som skulle kasseres, var en bibel av den typen noen ennå kalles «predikantbibel»; litt stor i formatet. Den skulle kastes fordi det var kommet en del flekker på omslaget.

En som hadde ønsket seg en litt stor bibel, men ikke tatt seg råd til å kjøpe en, spurte bokhandleren om han kunne overta den skadde boka, eventuelt få den rimeligere. Han fikk den gratis og har brukt den flittig siden. Innholdet i boka var det samme, men på coveret var det noen merker.

Dette med å «se på det ytre» er en gammel refleks, enten vi snakker om bøker, biler, mennesker eller det meste annet. Det ytre er vel ikke helt uten betydning, men det indre er uansett det viktigste. Det er gjennom bibelteksten vi møter evangeliet, ikke gjennom omslaget. Bibelteksten forteller da også at Herren ser til det indre (1 Sam 16, 7).

 

 

 

Kristelig Pressekontor St. Olavs gate 24, 0166 Oslo tlf 400 27 228 kpk@kpk.no

 

Powered by Cornerstone